105834-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster mark och anläggning, ramavtal.
Referensnummer: KSUH17/5-205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för mark- och anläggningsprojekt inom kommunens verksamhet. Avsikten är att teckna ramavtal med en leverantör.
Ramavtalet omfattar projektering och utredningar vid nyanläggning eller ombyggnation av trafikanläggningar, vägar, gc-vägar och övriga markanläggningar. I uppdraget ingår även att vid behov förstärka beställarens organisation för projekt-, projekterings- och byggledning samt handledning och stöd för projektledare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen