105842-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering.
Referensnummer: KSUH16/50-055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser delad entreprenad för avfallshantering av hushållsavfall. Anbud kan lämnas på entreprenad A och/eller entreprenad B var för sig.
Entreprenad A omfattar följande områden:
A1. Insamling av kärlavfall,
A2. Insamling och behandling av farligt avfall, små batterier och mindre elavfall,
A3. Hämtning av grovavfall och elavfall,
A4. Drift och underhåll av Skå återvinningscentral.
Entreprenad B omfattar följande områden:
B1. Hämtning av slam från slutna tankar, slamavskiljare och reningsverk samt urinhämtning,
B2. Hämtning och behandling av fettslam.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenad A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90511100 Hämtning av deponisopor, 90512000 Avfallstransport, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser delad entreprenad för avfallshantering av hushållsavfall.
Entreprenad B
Del nr: 2
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
B1. Hämtning av slam från slutna tankar, slamavskiljare och reningsverk samt urinhämtning.