105849-2018 - ResultatSverige-Nyköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladministrativt system med eTjänster
Referensnummer: KK17/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun inbjuder intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på ett skoladministrativt system, ett digitalt barn- och elevregister enligt förutsättningarna i kravställning. Det som upphandlas är behovet av systemstöd för följande övergripande verksamhetsprocesser för förskola, grundskola och gymnasieskola inom barn, utbildning och kultur, Nyköpings kommun:
— Administration kring barn och elevers barnomsorg.
— Administration kring elevers skolgång.
— Planering av den pedagogiska verksamheten.
— Uppföljning av den pedagogiska verksamheten.
— Informationsförmedling.
— Kommunikation med vårdnadshavare.
— Uppföljning av verksamheten på olika nivåer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 75121000 Utbildningsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nyköpings kommun inbjuder intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på ett skoladministrativt system, ett digitalt barn- och elevregister enligt förutsättningarna i kravställning. Det som upphandlas är behovet av systemstöd för följande övergripande verksamhetsprocesser för förskola, grundskola och gymnasieskola inom barn, utbildning och kultur, nyköpings kommun: