Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster 2017.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva leveranser av Kommunikationsbyråtjänster i form av Varumärkesarbete (Del 1) respektive Löpande aktiviteter (Del 2) till i första hand förvaltningen Kalmar Länstrafik vid Landstinget i Kalmar län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Varumärkesarbete (Del 1) respektive Löpande aktiviteter (Del 2)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341400 Reklamkampanjer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser successiva leveranser av Kommunikationsbyråtjänster i form av Varumärkesarbete (Del 1) respektive Löpande aktiviteter (Del 2) till i första hand förvaltningen Kalmar Länstrafik vid Landstinget i Kalmar län enligt beskrivning i dess Administrativa föreskrifter, Kravspecifikation och Avtalsmall.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal som även kan komma att nyttjas av övriga förvaltningar inom landstinget enligt respektive förvaltnings senare val.