105942-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Etanol
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolkälla till reningsverk
Referensnummer: 21/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24322220 Etanol
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kolkälla (etanol) till Nykvarns reningsverk i Linköping
Bakgrund
Till B avloppsreningsverk Nykvarn i Linköping finns behov av etanol som kolkälla som används till denitrifikation i avloppsreningsprocessen. Idag används etanol (sekundol) som kolkälla i två processer i avloppsreningsprocessen.
Målsättningen är att finna en ramavtalsleverantör av kolkälla för att säkra tillgången till kolkälla till ett kostnadseffektivt pris.
Upphandlingen omfattar tillhandahållande och leverans av kolkälla till Nykvarns avloppsreningsverk i Linköping. Uppskattningsvis förbrukas cirka 580 ton 80 %-ig etanol per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kolkälla (etanol) till Nykvarns reningsverk i Linköping.
Koncerninformation
Tekniska verken-koncernen bygger världens mest resurseffektiva region genom att erbjuda smarta och effektiva lösningar som förenklar våra kunders vardag. Tillsammans med våra kunder tar vi hand om och nyttjar jordens resurser på ett bättre sätt, med mer nytta och mindre påverkan på miljön.
Vi erbjuder tjänster inom elnät och elhandel, avfall, biogas, effektiva energilösningar, vatten och avlopp, fjärrvärme, fjärrkyla, bredband, belysning och laddlösningar. Läs mer om oss på www.tekniskaverken.se
Till B avloppsreningsverk Nykvarn i Linköping finns behov av etanol som kolkälla som används till denitrifikation i avloppsreningsprocessen. Idag används etanol (sekundol) som kolkälla i två processer i avloppsreningsprocessen. I dessa processer är både uppehållstiden och: utrustningen anpassad för etanol med en koncentration på ca 80 % och ett COD innehåll på ca 1 400 g COD/l. Trenden för B är att behovet av kolkälla är hög under vintern och minskar under sommarmånaderna.
Målsättningen är att finna en ramavtalsleverantör av etanol för att säkra tillgången till kolkälla till ett kostnadseffektivt pris.
Omfattning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande och leverans av etanol som kolkälla till Nykvarns avloppsreningsverk i Linköping. Uppskattningsvis förbrukas cirka 580 ton 80 %-ig etanol per år. Idag använder Nykvarns reningsverk etanol (sekundol) som kolkälla för denitrifikation i två processer; efterdenitrifikation med bärarmaterial (MBBR) och rejektvattenrening (SHARON).