106040-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Timrå: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsförbränning
Referensnummer: UH-2023-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förbränning av kommunalt avfall, restavfall, insamlat som brännbart säck- och kärlavfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 750 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser förbränning av hushållsavfall och därmed jämbördigt avfall insamlat som brännbart säck och kärlavfall.
Det totala behandlingsbehovet till förbränning beräknas uppgå till cirka 3600 ton kommunalt avfall, brännbart restavfall av säck- och kärltyp.
De faktiska volymerna kan komma att bli såväl högre som lägre än vad som angets.