See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Senior Projektledare (Bygg) till T5 PBI Pir G
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Stockholm Arlanda Airport. Projekt T5 PBI Pir G befinner sig i ett tidigt skede i bygghandlingsprojekteringen för kommande utbyggnader. Projektet behöver nu resurssätta en projektledarroll för pirbyggnaden. Huvuduppdraget som Senior Projektledare beräknas påbörjas under februari 2026 och kommer därefter pågå i två år, därefter finns en option på att agera Samordnande Byggledare under produktionsskedet, vilket beräknas pågå under perioden 2028-2036. Uppdraget är på 100% och närvaro på plats kommer att krävas ca 75% av tiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124602:Lot:1