Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa transporter
Referensnummer: 17-089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende transporter av avfall från återvinningscentraler till avfallsanläggningar. Upphandlingen är uppdelad i två avtalsområden: Fjärrtransporter respektive Lokala transporter. Anbud kan lämnas på ett eller båda områdena.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende transporter av avfall från beställarens återvinningscentraler till avfallsanläggningar. Upphandlingen är uppdelad i två avtalsområden: Fjärrtransporter och Lokala transporter. Anbud kan lämnas på ett eller båda områdena. Utvärdering av anbud kommer att ske per avtalsområde och en leverantör tilldelas kontrakt per område.