106184-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Dörrmattor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entrémattor i utbytessystem 2022
Referensnummer: GNU 2021/147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39532000 Dörrmattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra av entrémattor och lek-/samlingsmattor till offentliga miljöer såsom bibliotek, skola- och förskola, särskoleverksamhet etc.
Leverantören ska tillhandahålla entrémattor, med och utan tryck, samt lek-/samlingsmattor för hyra inklusive tvätt- och utbytesservice. I uppdraget ingår även tvättservice samt hämtning/lämning av kundägda entrémattor och lek-/samlingsmattor.
Även köp av avskrapningsmattor ska kunna erbjudas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39532000 Dörrmattor, 39531000 Mattor, 39534000 Industrimattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsberättigade i denna upphandling är kommunerna Falu kommun, Borlänge kommun, Avesta kommun, Gagnefs kommun, Hedemora kommun, Ludvika kommun, Säters kommun samt bolagen Falu Energi & Vatten AB, Kopparstaden AB, AB Borlänge Elnät, AB Borlänge Energi, AB Stora Tunabyggen, Fastighets AB Hushagen, Maserhallen AB och WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB).