106185-2022 - ResultatSverige-Norrköping: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling tjänstedräkt till Kriminalvården
Referensnummer: 2021-2712
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Kriminalvårdens tjänstedräkt och är delad i 2 anbudsområden:
Anbudsområde 1:Överdelar, byxor, ytterplagg och tillbehör
Anbudsområde 2:Representativa plagg
Upphandlingen genomförs som en funktionsupphandling där anbudsgivaren ska presentera lösningar och plagg utifrån de behov som Kriminalvården har för sin tjänstedräkt enligt vad som finns beskrivet i upphandlingsunderlaget. Leverans av kläderna kommer att ske direkt till Kriminalvården angivna plats/lager.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs som en funktionsupphandling där anbudsgivaren ska presentera lösningar och plagg utifrån de behov som Kriminalvården har för sin tjänstedräkt enligt vad som finns beskrivet i upphandlingsunderlaget.
Leverans av kläderna kommer att ske direkt till Kriminalvården angivna plats/lager.