106211-2019 - ResultatSverige-Gävle: Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MBK-konsulter 2018-2022
Referensnummer: 104-2017/6468
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulter inom mätning, beredning och kartläggning för tillfälliga arbetstoppar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster, 71355200 Landmätning, 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att korta ner handläggningstiderna på kort sikt och för att bättre kunna hantera svängningar i arbetsmängd på längre sikt finns ett behov av att vid tillfälliga arbetstoppar ta in extra resurser inom området Mätning Beredning Kartläggning (MBK).
Upphandlingen omfattar behov av erfarna MBK-resurser i de i upphandlingen upptagna anbudsområdena.
Lantmäteriet avser att efter upphandling av tjänsten teckna rangordnade ramavtal för avrop.