2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsinsyn avseende ramavtal avseende köp av specialiststöd för areahantering
Beskrivning: SFV har för avsikt att ingå ramavtal med Pythagoras AB avseende köp av specialiststöd för areahantering, och vill genom denna förhandsinsyn bereda möjlighet för andra aktörer att ta del av denna information. Statens Fastighetsverk innehar nyttjanderätt till system Pythagoras SpaceManager, ett system som försörjer SFV:s nuvarande fastighetssystem Fast2 med grundläggande areainformation mm. Nytt fastighetssystem håller på att upphandlas. SFV har behov av stöd från systemleverantören Pythagoras tills ett nytt fastighetssystem är i drift. Avtalet omfattar konsultstöd för att säkra den fortsatta driften av Pythagoras hos SFV, både avseende dagligt arbete i systemet (såsom ajourhållning av grundläggande databasinformation i systemet), och ur ett drifttekniskt perspektiv. Ramavtal avser löpande avrop av konsulttjänster från Leverantören. I enlighet med lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) får förhandlat förfarande utan föregående annonsering användas om någon de förhållanden som anges i 6 kap. 14 § LOU är uppfyllda. Leverantören Pythagoras har ensamrätt till system Pythagoras och är även av tekniska skäl den enda leverantören som kan tillhandahålla tjänsten. Avtalsspärr gäller till och med 2024-02-29.
Intern identifierare: 3705/23
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000