106300-2019 - ÄndringSverige-Ystad: Byggnation av bostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk samverkan - Nybyggnation flerbostadshus i strategisk samverkan
Referensnummer: 19/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ystadbostäder avser att inom en 4-års period uppföra/ påbörja ca 120 - 180 nya lägenheter uppdelat på 3 - 4 delprojekt och avser att med hänsyn till rådande marknadsförutsättningar i Ystad kommun tillse en spridning av lägenheternas färdigställandetid. Delprojekten är av varierande storlek, mellan 25-60 lägenheter/projekt med eventuellt tillhörande lokaler.