106313-2025 - Planering
Sverige – Medicinska förbrukningsartiklar – Externremiss 1 inför upphandling av inkontinensartiklar, SLL520
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelExternremiss 1 inför upphandling av inkontinensartiklar, SLL520
BeskrivningMedicinska förbrukningsartiklar för inkontinens. Region Stockholm söker synpunkter på denna kravspecifikation och hållbarhetsbilaga. Följande områden ingår i externremiss 1: 1 Absorberande inkontinensskydd för vuxna, engångs/flergångs 2 Absorberande inkontinensskydd för barn, engångs/flergångs 3 Byxor, inkontinens 4 Urinkatetrar 5 Övriga inkontinensartiklar
Intern identifierareFSN 2025-0095
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141200 Katetrar, 33141621 Inkontinensset, 33751000 Engångsblöjor