106426-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Underhåll och reparation av specialdelar till fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp tjänster av bearbetning
Referensnummer: UH-2022-194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116000 Underhåll och reparation av specialdelar till fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
MvE Skövde önskar upphandla två (2) stycken leverantörer som kan dela nedanstående behov mellan sig:
-      - Bearbeta motorblock utefter aktuell kravspecifikation.
-      - Utföra övriga bearbetningsarbeten kopplade till motorblock på uppdrag av MvE Skövde.
-      - Följa FMTS Skövde upparbetade rutiner för kvalitetssäkring rörande reklamationer, svarstider samt miljö- och kvalitetsledning.
Försvarsmaktens uppfattning är att denna typ av uppdrag lämpar sig för industriföretag inriktade på ”få-serie produktion” och önskar fylla sin beläggning på existerande maskinpark. Orsaken att två (2) stycken leverantörer upphandlas och delar behovet mellan sig är för att mer än en leverantör ska hållas uppdaterad och kunna utföra bearbetning av motorblock till Försvarsmakten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym i avtalet uppgår totalt till 25 MSek.