106498-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikområde Transportsystem
Referensnummer: TN 2022/4550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har för avsikt att upphandla sitt löpande behov av service på transportsystem såsom hissar, lyftar, portar mm. Avtalet omfattar service och underhåll på befintliga transportsystem, nyinstallation av transportsystem samt akut felavhjälpning och jourverksamhet.
Besvara och lämna anbud
Anbud lämnas elektroniskt via systemet TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen. Det är kostnadsfritt att skapa och lämna anbud i TendSign. Registrering sker på Mercell TendSign Upphandlingsbevakning. Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta TendSigns support, se länk ovan.
Den för vilken organisationsnummer registreras i TendSign blir anbudsgivare i upphandlingen och det är med denne som kontroller och eventuell avtalsteckning kommer att ske mot/med. Frågor och svar skickas via systemet till den kontaktperson som är anmäld i TendSign vid registrering av anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50531000 Reparation och underhåll av icke-elektriska maskiner, 50531400 Reparations- och underhållstjänster avseende kranar, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50750000 Underhåll av hissar, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 51510000 Installation av universalmaskiner och utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen