106506-2019 - ResultatSverige-Nyköping: Permanenta informationsskyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning av presentationsenheter (digitala skyltar) till hållplatser, bussterminaler och andra platser för kollektivtrafiken i Sörmlands län
Referensnummer: DU-UPP18-0161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31523200 Permanenta informationsskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Sörmlands Kollektivtrafikmyndighet har behov av att anskaffa nya presentationsenheter (digitala skyltar) till hållplatser, bussterminaler och andra officiella miljöer såsom köpcentra, sjukhus, stationshus m.m.
Upphandlingen omfattar sex (6) kategorier av presentationsenheter fördelat på två anbudsområden. Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör per anbudsområde som täcker Sörmlands kollektivtrafikmyndighets samlade behov.Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av samtliga av beställarens avdelningar och verksamheter. Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928400 Utrustning för allmän plats, 34928472 Skyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar sex (6) kategorier av presentationsenheter fördelat på två anbudsområden.
1. Presentationsenheter
Skyltar monterade i pyloner med fast ström (skyltkategori 1)
Samlingsskyltar monterade i stolpar med fast ström (skyltkategori 2)
Inomhusskyltar monterade i vägg- eller takfästen med fast ström (skyltkategori 3).
Inomhus- och utomhusskyltar (skyltkategori 4)
2. Batteridrivna presentationsenheter
Stolpmonterade monokroma batteriskyltar utan fast ström (skyltkategori 5)
Batteriskyltar monterade i väderskydd med nattström (skyltkategori 6)
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör per anbudsområde som täcker Sörmlands kollektivtrafikmyndighets samlade behov. Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av samtliga av beställarens avdelningar och verksamheter.Behovet avser tjänster på orter där beställaren är verksam.