106552-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Hantering av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam
Referensnummer: ABV 2019/0079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Omhändertagande av slam Revaq godkänt och ej Revaq godkänt slam
Nuläge
Under 2018 producerade beställaren:
2 651 ton Revaq-godkänt slam
7 527 ton ej Revaq-godkänt slam
Omfattning
Upphandlingen omfattar omhändertagande av slam, såväl Revaq-godkänt som ej Revaq-godkänt slam. Med omhändertagande menas att L tar hand om slammet i alla led.
Uppskattat antal ton per år är cirka 12 000.
Nodra strävar efter att återföra 100 % av Slottshagens reningsverks slam till åkermark för att sluta kretsloppet avseende näringsämnen och mull. Periodvis inträffar det att slammet ej är godkänt enligt Revaqreglerna och ej lämpar sig för spridning på åkermark. L uppdrag i detta ramavtal innefattar ett åtagande gällande omhändertagande av slammet till spridning på åkermark eller alternativ avsättning, t.ex. jord, växtskikt m.m. Revaq godkänt slam ska spridas på åkermark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nodra strävar efter att återföra 100 % av Slottshagens reningsverks slam till åkermark för att sluta kretsloppet avseende näringsämnen och mull. Periodvis inträffar det att slammet ej är godkänt enligt Revaqreglerna och ej lämpar sig för spridning på åkermark. L uppdrag i detta ramavtal innefattar ett åtagande gällande omhändertagande av slammet till spridning på åkermark eller alternativ avsättning, t.ex. jord, växtskikt m.m.
Revaq godkänt slam ska spridas på åkermark.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och kan såväl öka som minska därav kan inte B förbinda sig att köpa den i upphandlingen uppskattade årsvolymen.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera tjänsten utifrån det verkliga behovet.