106578-2021 - ResultatSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsarbeten i utökad samverkan
Referensnummer: UH-2020-82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet är ett utökat samverkansavtal och avser park-, gatu- och VA-anläggningsarbeten.
Entreprenadarbeten kan omfatta bl.a:
— markarbeten
— gatuarbeten
— diverse ledningsarbeten
— brunnsättning
— kantstensättning
— torgytor
— skyltning och vägvisning
— tillgänglighetsanspassning
— trafiksäkerhetsåtgärder
— anläggning av vegetationsytor
— anläggning av fasta utrustningar, exempelvis parkmöbler och lekutrustning
— anläggning av fallskydd
— färdigställande av vegetationsytor
Avrop sker utifrån behov. Behov kan variera under kontraktstiden.
Avtalet bygger på en utökad samverkan med beställaren och med ett utförandeentreprenadansvar enligt AB 04.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen