106627-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Hyra av specialfordon
Referensnummer: 2021/1999/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för hyra av Specialfordon till SMHIs huvudkontor i Norrköping. Med Specialfordon avses; pickup, liten skåpbil, stor skåpbil, med tillkommande egenskaper, funktioner och tillbehör.
SMHI har drygt 1000 mätplatser runt om i landet där insamling av olika väder- och klimatdata sker löpande. Dessa mätplatser drivs och underhålls genom regelbundna inspektioner och fysiska besök. Mätplatserna är belägna i varierande terräng, varför exempelvis behovet av fyrhjulsdrift och andra terrängegenskaper är regelbundet. Vidare är behovet av skåpbilar av olika storlekar också regelbundet då större mängd utrustning fraktas till och från mätplatserna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34113200 Terrängfordon, 34113300 Fordon för terrängkörning, 34114000 Specialfordon, 34131000 Pickupper, 34136000 Skåpbilar, 60183000 Uthyrning av skåpbilar (vans) med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal för hyra av Specialfordon till SMHIs juvudkontor i Norrköping. Med Specialfordon avses; pickup, liten skåpbil, stor skåpbil, med tillkommande egenskaper, funktioner och tillbehör.
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI avser med denna upphandling teckna ramavtal med en eller två leverantörer för att täcka behovet av hyra av specialfordon till SMHIs huvudkontor i Norrköping, (avsikten är att teckna ramavtal med två ramavtalsleverantörer om inkomna anbud är flera till antalet och utvärdering av de samma ger att två avtal kan tecknas. Ger antalet inkomna anbud, och utvärdering därefter, att endast ett ramavtal kan tecknas kommer så att ske).
Fordon som omfattas av upphandlingen används under hela året, med viss tyngdpunkt på vår- och höstsäsong.
Fordonstyper som kommer efterfrågas är:
- Terrängbil/Pickup
- Mindre skåpbil
- Större skåpbil