106640-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Executive Search
Referensnummer: 2022-14459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården har ca 14 000 anställda och ca 700 chefer på fem chefsnivåer. Kriminalvården har behov av stöd i form av konsultstöd för arbete med executive- och desktop search i olika omfattning inför rekrytering av chefer men även till svårrekryterade specialistroller. De flesta tjänsterna kommer att vara säkerhetsklassade enligt kraven i säkerhetsskyddslagen (2018:585).Leverantören ska kunna tillhandahålla executive search och desktop search. Executive search är en metod för kvalificerad sökning av kandidater för att identifiera och intressera den bästa kompetens som finns på marknaden till aktuell befattning. Desktop search är en mindre omfattande insats av marknadsföring och information till kandidater om Kriminalvårdens lediga tjänster.
Kriminalvårdens mål med upphandlingen är att attrahera sökande med hög kvalitet med rätt kompetens och profil för att kunna anställa chefer samt medarbetare med specialistkompetenser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.