Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning Sjuksköterska
Referensnummer: 2022-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun är i behov av leverantörer som kan tillhandahålla bemanningstjänst sjuksköterskor och skolsköterskor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid vakanser och arbetsanhopning har Nässjö kommun för kortare och längre perioder behov av:
- allmänsjuksköterskor
- allmänsjuksköterskor med inriktning distriktssjuksköterska, äldre sjuksköterska och psykiatrisjuksköterska.
- skolsköterskor