106745-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: 19/500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster för Alvesta Kommunkoncern, Ljungby kommun, Uppvidinge kommun, Markaryd kommun, Lessebo kommun samt AB Lessebohus. Förfrågan avser både planerad och akut tolkförmedling, dygnets alla timmar, året runt.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen. Följande tjänster är aktuella för denna upphandling:
— Distanstolkning
— Akut tolk (distans)
— Platstolkning
Upphandlande enhet har för avsikt att teckna avtal med upp till två (2) leverantörer för respektive avtalsområde.
Avtalsperioden är 1.7.2020 – 30.6.2022 med rätt till förlängning i två år, ett år i taget, t.o.m. 30.6.2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster för Alvesta Kommunkoncern.
Förfrågan avser både planerad och akut tolkförmedling, dygnets alla timmar, året runt.
Beskrivning av uppdraget
— Distanstolkning- Akut tolk (distans)
Upphandlande enhet har för avsikt att teckna avtal med upp till två (2) leverantörer för respektive avtalsområde. Av dessa kommer den leverantör som uppnått bäst resultat i utvärderingen anlitas i första hand, näst bäst resultat i andra hand.Enligt §13 förvaltningslagen (2017:900) har myndigheter ansvar för att anlita tolk när de har att göra med någon som inte behärskar svenska språket. Upphandlingen avser det samlade behovet av språktolkar för personer som har behov av tolk i kontakter med kommunen.Upphandlande kommuner handlar tolkförmedlingstjänster för cirka 4 500 000 SEK tillsammans årligen, främst distanstolk. Behov av tolktjänster finns hos samtliga förvaltningar och bolag inom kommunen. Kommunens beställare avgör vilken typ av tolkning som ska beställas inför varje uppdrag.
Upphandlingens syfte är att säkerställa köparens behov av tillgång till erfarna tolkar och översättare. Målet är att uppnå ett kostnadseffektivt hanterande med hjälp av professionella leverantörer.
Avtalstid
Ljungby kommun ansluter till avtalet den 15 september 2020.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande enhet är:
Alvesta kommun
Alvesta Energi AB
Alvesta Elnät ABAllboHus Fastighets ABHuseby Bruk ABAlvesta Renhållnings AB
Lessebo kommunAB Lessebohus Ljungby kommun Uppvidinge kommunMarkaryds kommun
Kontaktperson under anbudstiden
Handläggare under anbudstiden är: Danielle Berggren
Upphandlare
Alvesta Kommun
Tfn 0472-151 64
danielle.berggren@alvesta.se
ESPD (Europeiskt enhetligt dokument)
ESPD är ett europeiskt enhetligt dokument som ger anbudsgivare möjlighet att genom en standardiserad egenförsäkran intyga att grund för uteslutning inte föreligger och att anbudsgivaren uppfyller kvalificeringskraven (exempelvis avseende ekonomisk ställning, registrering och krav på personal). Anbudsgivare som vill använda ESPD kontaktar kommunen.