106760-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Programrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inkl. licensförsörjning Qlikview
Referensnummer: 2020/565
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Qlikview-licenser inklusive konsultstöd
Upphandlingen avser konsultstöd inklusive licensförsörjning för beslutsstödsystemet QlikView. Anbudsgivaren ska tillhandahålla och leverera licenser, integration mot andra system, installation och konfiguration samt support och underhåll av QlikView till Landskrona stad.
Föregående år var volymen cirka 850 000 SEK. Staden lämnar ingen garanti för gällande omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Avtalstiden är ett (1) år med möjlighet att förlänga upp till tre (3) år med ett (1) år i taget. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72266000 Programkonsulttjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I dagsläget har Landskrona stad 498 standardanvändare (dokumentcal) och 32 superanvändare (usercal). Antalet användare kan komma att ändras över tid.
Maximal volym för ramavtalet är 6 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
QlikView är utvecklat för att kommunicera med Stadens samtliga system. De system som hanteras specificeras under punkt 4.3. Det åligger Anbudsgivaren att på egen bekostnad erhålla kunskap om de olika datasystemen i Landskrona stad.