2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sanering och avfuktning
Beskrivning: Avfuktningstjänster Uppdrag inom avfuktning omfattar bland annat följande: - Besiktning och fuktmätning av beställares objekt och utredning av skadeorsak och/eller fuktproblem inkluderande en skriftlig teknisk skaderapport - Genomförande av eventuella åtgärder som behövs för att avfukta beställares objekt - Rivning och fuktsanering Avfuktningstjänster ska genomföras av utbildade fukttekniker och avfuktningsmetoden som används ska anpassas efter orsaken till fuktskadan eller fuktproblemet, typ av fastighet och beställarens behov. Saneringstjänster Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktbehandling, taktvätt, sanering efter vattenskada, sanering efter fuktskada, sanering efter dödsfall, sanering av asbest och/eller sanering av PCB. Saneringsarbetena kan även komma att innefatta mindre rivningsarbeten som följd av sanering. Återställning efter rivning ingår inte i upphandlingen. Uppdragets omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Krav på upphandlingsföremålet”. Beställaren har upphandlat ett särskilt avtal för sanering av skadedjur och ett särskilt avtal för klottersanering. Följaktligen ingår dessa inte i upphandlingen. Saneringstjänster som en del av totalentreprenad av beställarens fastigheter kan fortsättningsvis förekomma. Avrop kommer i dessa fall inte ske under detta ramavtal.
Intern identifierare: SN-2025-259
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90920000 Sanering av anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Sanering och avfuktning