10682-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DU och installation av mekaniska och elektomekaniska lås.
Referensnummer: UH-2016-725
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad omfattar service och systematiskt underhåll av nya mekaniska och elektromekaniska låssystem samt dörrautomatiker i beställarens befintliga och framtida fastighetsbestånd.
Idag har beställaren ett antal elektromekaniska dörrmiljöer och dörrautomatiker i anläggningarna som ska provas och underhållas en gång per år. Mängder framgår av i den tekniska beskrivningen.
Entreprenören ska utföra felavhjälpande åtgärder dygnet runt på samtliga anläggningar enligt kraven i FFU.
Entreprenören ska inneha en serviceorganisation som har tillräckliga resurser och kompetenser för att utföra arbetena angivna i FFU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98395000 Låssmedstjänster, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen