106840-2022 - ResultatSverige-Kiruna: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dörrmiljöer
Referensnummer: 2021/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av montage, reparation och driftsättning av passersystem med tagg, montage av motorlås samt reparation och underhåll av elektriska låskomponenter såsom elslutbleck, tidur, motorlås, montage av kodlås, montage av dörrautomatik och branddörrstängare.
Beställaren har ett separata ramavtal avseende ett antal yrkeskategorier. Det innebär att detta ramavtal omfattar endast dörrmiljöer med elektriska låskomponenter.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör. Avrop kommer att ske löpande under hela avtalsperioden.
Från entreprenaden undantas ny- och ombyggnationer där dörrmiljöer med elektriska låskomponenter ingår i entreprenaden. I samband med större projekt eller vid större enskilda inköp förbehåller sig beställaren rätten att begära in separata anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961100 Passerkontrollsystem, 44221200 Dörrar, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om objektet
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun.
Dörrmiljöer med elektriska låskomponenter
Under 2021uppgick volymen för ramavtalet till cirka 500 000kr. Volymen innefattar både arbete och material.Volymen ovan ska ses som en information och är ingen garanti för ramavtalets arbetsvolym. I samband med större projekt eller vid större enskilda inköp förbehåller sig beställaren rätten att begära in separata anbud.
Volymen ovan ska ses som en information och är ingen garanti för ramavtalets arbetsvolym.
Denna volym är historisk årsförbrukning och kan komma att över eller underskridas under ramavtalstid. Antagen leverantör är skyldig att tillgodose verklig efterfrågan enligt förfrågningsunderlagets angivna villkor.
Takvolym för samtliga upphandlande myndigheter uppskattas för ramavtalsperiod (4 år) uppgå till max 2,2 MSek (exkl. moms).
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko, Riksgränsen, Svappavaara, Vittangi, Övre Soppero och Karesuando.
Omfattning