Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt Inköpssystem Tekniska konsulter
Referensnummer: kst 2019/605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett dynamiskt inköpssystem för konsulter inom besiktning samt kontroll enligt PBL. Dynamiska inköpssystemet innefattar konsulter inom tre kompetensområden; Besiktningsmän, Besiktningsmän anläggning och KA-ansvarig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen