Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avfallsförbränning R-by Miljöteknik
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar behandling genom förbränning av hushållens säck och kärlavfall i Ronneby kommun (ca 4 000 ton per år). Säck- och kärlavfall som denna upphandling avser innehåller såväl restavfall där matavfallet har sorterats bort som blandat hushållsavfall där matavfallet är kvar. Upphandlingen görs av Ronneby Miljö och Teknik AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen