106889-2020 - ResultatSverige-Lund: Borrtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entrepenadtjänst för vetenskaplig borrning i Järpen
Referensnummer: V 2019/1668
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
76300000 Borrtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Denna upphandling avser avtal för entreprenadtjänst av vetenskaplig borrning för projektet i Järpen som skall påbörjas i April/Maj 2020.I entreprenadtjänst menas hyra av erfaren och kunnig personal som skall utföra borrningsarbetet för beställarens räkning.
Entreprenaden omfattar i huvudsak följande arbeten:· Utförande av kärnborrning· Medhjälp vid vissa borrhålstester· Medhjälp vid etablering av borrutrustning· Medhjälp vid avetablering av borrutrustning
Beställaren tillhandahåller dock borrutrustning och den platslogistik som krävs för arbetenas utförande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45120000 Provborrning och borrning, 45255500 Borrning och prospektering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen