106950-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pendeltåg i Stockholm
Referensnummer: TN 2023-0212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar utförandet av pendeltågstrafiken i Stockholmsregionen , inklusive resenärs- och kundrelaterade tjänster såsom trafikinformation, försäljning, kundservice och intäktssäkring, drift samt underhåll av stationer och övriga kundmiljöer, Fordon och depåer. Pendeltågssystemet består utav fem bangrenar med totalt 54 stationer och en total banlängd på cirka 24 mil. På Pendeltågstrafiken utförs med 129 fordon av typen X60/A och X60B. Pendeltågstrafiken omfattar cirka 12 500 000 tågutbudskilometer. Antalet påstigande passagerare är drygt 400 000 per dag.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)