106959-2023 - PlaneringSverige-Örebro: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sveaskolan (Läraren 2) Hus H/M/G, ROT-renovering : RFI leverantörsdialog
Referensnummer: DIA.2023.13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Futurum fastigheter i Örebro AB inbjuder till leverantörsdialog (RFI – Request For Information) inför upphandling av totalentreprenad, ROT-renovering av Sveaskolan i Örebro.
Inför övervägande om val av ersättningsform inbjuder Futurum till skriftlig dialog kring inriktning fast pris MED eller UTAN indexreglering, samt timpriser vid ÄTA-arbete.
En RFI är inte en upphandling, utan ett sätt att undersöka marknaden och samla information om det beskrivna området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI inför upphandling av totalentreprenad ROT-renovering av Sveaskolan i Örebro, gällande ventilation, el, värme, vatten, avlopp, mark samt en del minder anpassningar av skolan för elever i årskurs 6-9.