Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnad av flerbostadshus med totalt 89 lägenheter med tillhörande komplementbyggnader inom Kv Exporten 43 i Kävlinge. Fastigheten ligger i den sydöstra delen av den nya stadsdelen Stationsstaden som byggs på det som tidigare var en del av Scan industriområde.
Tomten skall bebyggas med två bostadshuskroppar grundlagt med platta på mark och en bärande stomme av betong.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen