Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledare
Referensnummer: 393/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten.
Anbudsgivaren ska tillhandahålla följande konsulttjänster:
- byggprojektledare
- byggledare
- kontrollansvarig plan- och bygglagen, KA, behörighet K
- byggarbetsmiljösamordnare, BAS-P och BAS-U
Ett uppdrag som byggprojektledare kan omfatta underhållsprojekt, ombyggnadsprojekt, tillbyggnadsprojekt eller nybyggnadsprojekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen