107085-2020 - ResultatSverige-Karlstad: Jordbrukstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådgivningstjänster inom Greppa Näringen 2020 till 2021 i Värmlands län
Referensnummer: 604-10567-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77100000 Jordbrukstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Värmland erbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud avseende rådgivningstjänster inom Greppa Näringen. Rådgivningen ska utföras i Värmlands län tidigast från och med 21.2.2020 och vara avslutade senast 30.6.2021.
Greppa Näringen ska inspirera och motivera lantbrukare och rådgivare att använda kunskap så att gårdens miljöpåverkan minskar och lönsamheten förbättras. Syftet med rådgivningen inom Greppa Näringen är att den ska kompetensutveckla lantbrukaren och fokusera på gårdarnas långsiktiga miljöstrategi. Rådgivningen ska inte användas som en årlig service till lantbrukare (produktionsrådgivning). Greppa Näringen följer ett inarbetat systematiskt arbetssätt som beskrivs i aktuell version av "Krav och rekommendationer för Greppa Näringens verksamhet".
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt 4 - ”Krav på tjänsten”..
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Rådgivningstjänster inom Greppa Näringen. Rådgivningen ska utföras i Värmlands län tidigast från och med 21.2.2020 och vara avslutade senast 30.6.2021.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt 4 - ”Krav på tjänsten”.