107118-2020 - ResultatSverige-Malmö: Datalagring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediabank
Referensnummer: STK-2019-1180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72317000 Datalagring
II.1.4.
Kort beskrivning
Staden avser att upphandla ett system/verktyg för att effektivt och säkert lagra och dela mediafiler inklusive konsultstöd och teknisk kompetens inom aktuellt område.
Anbudsgivaren ska erbjuda ett webbaserat och användarvänligt DAM-system (Digital Asset Management) som enkelt går att integrera mot andra system och tjänster..
Upphandlande myndighet
Malmö stad
Kommunikationsavdelningen
Stadskontoret
Organisationsnummer: 212000-1124
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48750000 Programvara för laddning av lagringsmedier, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72212782 Programvaruutvecklingstjänster för lagringshantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen