10712-2021 - PlaneringSverige-Värnamo: Kylfrysar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror, hushållsartiklar
Referensnummer: UHN.2020.177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711110 Kylfrysar
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun avser att upphandla kommunens löpande behov av Vitvaror och hushålls el-artiklar så som dammsugare och microvågsugnar. Kommunen förbehåller sig rätten att göra separat förfrågan vid större projekt. Transport och installation av produkter inom Värnamo kommun utförs av leverantören se mer info i prisbilagan. Avemballering- Maskinen kopplas till befintligt eluttag- Vid vattenanslutning så monteras vatten till befintliga uttag- Vid avloppsvatten så monteras detta till befintliga ledningar- Maskinen placeras i våg- Utbildning av berörd personal om apparatens funktioner- Funktionskontroll- Återtagande och återvinning av apparaten och utbytta komponenter- Enklare snickeriarbeten med tillpassning av lister och ev. över- eller sidoskåp- Allt emballage tas i retur efter utfört arbete. Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till ca 1,3 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 5,2 miljoner. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711110 Kylfrysar, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711120 Frysar, 39711121 Frysboxar, 39711123 Frysskåp, 39711130 Kylskåp, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 39713210 Tvättpelare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värnamo kommun avser att upphandla kommunens löpande behov av Vitvaror och hushålls el-artiklar så som dammsugare och microvågsugnar. Kommunen förbehåller sig rätten att göra separat förfrågan vid större projekt. Transport och installation av produkter inom Värnamo kommun utförs av leverantören se mer info i prisbilagan. Avemballering- Maskinen kopplas till befintligt eluttag- Vid vattenanslutning så monteras vatten till befintliga uttag- Vid avloppsvatten så monteras detta till befintliga ledningar- Maskinen placeras i våg- Utbildning av berörd personal om apparatens funktioner- Funktionskontroll- Återtagande och återvinning av apparaten och utbytta komponenter- Enklare snickeriarbeten med tillpassning av lister och ev. över- eller sidoskåp- Allt emballage tas i retur efter utfört arbete. Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till ca 1,3 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 5,2 miljoner. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.