107204-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däcktjänster till Distriktsveterinärerna
Referensnummer: 7.1.11-14947/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att täcka Distriktsveterinärernas behov av däckservice, däckbyten, däckhotell, däck och fälgar till verksamhetens bilpark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser att täcka distriktsveterinärernas behov av däckservice, däckbyten, däckhotell, däck och fälgar till verksamhetens bilpark.
Distriktsveterinärernas verksamheten har idag lite fler än 200 bilar. Majoriteten består av ca 150 st. Volkswagen Passat, 20 st. Peugeot Partner PRO (manuell), ca 10 Isuzu D-Max. Därutöver finns ett antal VW Transporter och VW CaddyMaxi (som är den nuvarande upphandlade skåpbilen). Merparten av alla bilar har automatisk växellåda och fyrhjulsdrift då detta är krav på våra bilar. Fordonsparken kommer successivt att bytas ut till huvudsakligen VW Caddy Maxi och ett fåtal VW Transporter. Bilarna levereras, från avtalad billeverantör till mottagningarna och är utrustade med nya sommardäck och vinterdäck. Behovet av däck varierar mellan olika år beroende på ålder, körsträckor m.m. Antalet fordon kan förändras under avtalstiden.
Bilarna körs i genomsnitt ca 3 000 mil/år och byts ut efter ca 4 - 6 år.
Distriktsveterinärerna förbehåller sig för att olika typer av däck och fälgar kan ingå i samband med inköp av fordon.