Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storhushållsutrustning inkl. installation
Referensnummer: KS 2020/0450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39314000 Utrustning för industrikök
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar leverans installation och driftgenomgång av ny storhushållsutrustning (förutom kyl/frys) vid nybyggnation samt utbyte av storhushållsutrustning. Ramavtalet omfattar även service och reparationer under garantitiden. Det kommer att resultera i ett ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Vid nybyggnation avgör entreprenadformen hur inköp av
storhushållsutrustning görs. Ramavtalet omfattar även mindre projektering och platsbesök i myndigheternas fastigheter så att befintlig utrustning samt lokaler är kompatibla med den nya utrustningen (ventilation, vatten, avlopp, el).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39315000 Restaurangutrustning, 39711360 Ugnar, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 42214100 Ugnar för matlagning, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar leverans, installation och driftgenomgång/utbildning av ny storhushållsutrustning (förutom kyl/frys) vid nybyggnation samt utbyte av storhushållsutrustning. Vid nybyggnation avgör entreprenadformen hur inköp av storhushållsutrustning görs. Ramavtalet omfattar även mindre projektering och platsbesök i våra fastigheter så att befintlig utrustning samt lokaler är kompatibla med den nya utrustningen (ventilation, vatten, avlopp, el).
Föregående års (2018-12-- 2019-12) volym gällande storhushållsutrustning var ca 4 000 000 SEK för Varbergs kommun och kan ses som en indikation på kommande volym. För Varbergs Fastighets AB var volymen för samma period ca 200 000 SEK. VFAB:s behov av storhushållsutrustning gäller utbyte/nyinköp av utrustning i befintliga fastigheter och i vissa fall vid nybyggnation.
Ramavtal kommer att tecknas med den/de leverantör/leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven och som inkommer med korrekt ifylld prisbilaga. Vid avrop med ett beräknat totalt värde under 600 000 SEK ex moms kommer dynamisk rangordning att tillämpas. Avrop med ett beräknat värde över 600 000 SEK ex moms kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.