Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås och Larm 2020
Referensnummer: A 20-092 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks Kommun, Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB, Övik Energi AB, Övik Energi Nät AB och Örnsköldsviks Hamn och Logistik AB och AB Övikshem upphandlar ramavtal avseende Lås med tillhörande tjänster samt säkerhetstekniska installationer för planerat fastighetsunderhåll, akuta underhållsåtgärder, om- och tillbyggnadsarbeten samt viss nybyggnation.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar, 45453000 Reparation och renovering, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen