10721-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstepensionslösning.
Referensnummer: 17/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tjänstepensionslösning för att ge Tekniska verken koncernen försäkringar av tjänstepensioner på ett kostnadseffektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund:
B är idag ansluten till Länsförsäkringar Östgöta. Hantering av pensioner gäller alternativ PA-KFS (s.k. tiotaggare), löneväxling samt löneväxling för koncernledningsgrupp. Årspremien är cirka 13.7 MSEK.
Enligt beslut får inga nyteckningar av alternativ PA- KFS göras.
Antal tillsvidareanställda är cirka 850 stycken.
Syfte och Mål:
Syftet med denna inbjudan är att informera och kvalificera L inför kommande FFU. Intresserade L ombeds att skicka in sin ansökan via formulär i Tendsign. Endast kvalificerade L får sedan tillgång till FFU och har då möjlighet att lämna anbud.
Syftet med upphandlingen är att ge B medarbetare konkurrenskraftiga och förmånliga avgifter och försäkringar. Målet med upphandlingen är att B medarbetare ska få så hög pension som möjligt samt uppnå en hög kvalitetssäkring för hantering av tjänstepensionsadministrationen och försäkringsfrågor.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
— Kvalificerad och oberoende tjänstepensionsrådgivning till medarbetare inom koncernen som innehar en tiotaggarlösning, löneväxling och eller löneväxling för koncernledningsgrupp.
— Rådgivning ska årligen erbjudas genom fysiska möten på den ort där medarbetarna är stationerade.
— Förmedling av fondförsäkring.
— Traditionella pensionsförsäkringar.
— Avtalspension.
— Riskförsäkringar (premiebefrielse, efterlevandeskydd och återbetalningsskydd).
— Frivillig gruppförsäkring som erbjuds koncernens samtliga medarbetare.
— Administration och IT-stöd.
— Pensionsportal.
I dagsläget föreligger följande volymer utöver den kollektivavtalade pensionsadministrationen hos B:
Tiotaggare, 34 stycken.
Löneväxling, 93 stycken.
Löneväxling för ledningsgrupp, 13 stycken.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.