Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggvaror
Referensnummer: 2023/08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44190000 Diverse byggmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa berörda verksamheters behov av byggvaror under avtalsperioden i kommunens västra samt östra delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44190000 Diverse byggmaterial, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44191000 Diverse byggmaterial av trä
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2020 inhandlades det byggvaror för ca 2 500 000 SEK. Avtalet innehåller inte några utfästelser att beställa viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är helt beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid och antagna leverantörer förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov.