107375-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Larmövervakningstjänster – Trygghetsskapande teknik för särskilt boende
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTrygghetsskapande teknik för särskilt boende
BeskrivningUpphandlingen avser ett funktionsåtagande för trygghetsskapande teknik inom särskilda boendeformer i egen regi enligt SoL och LSS. I kommunen finns fyra särskilda boenden för äldre med totalt 274 lägenheter. Avsikten är, att det i merparten, eller i samtliga lägenheter, inom kommunens särskilda boenden för äldre ska installeras trygghetsskapande teknik som gör det möjligt för den enskilde att påkalla hjälp utan dröjsmål, som medger digital tillsyn och som möjliggör för medarbetarna att utan fördröjning uppmärksamma behov av hjälp och stöd samt riskfyllda situationer. Genom avvikelsedetektering och anpassning efter varje individs unika behov, ska den trygghetsskapande tekniken omedelbart uppmärksamma personalen på om och när det är nödvändigt att vara fysiskt närvarande hos den enskilde. Inom gruppbostäder LSS och SoL väntas användningen av trygghetsskapande teknik vara begränsad. I dagsläget används tre trygghetslarm inom en och samma gruppbostad. I mycket begränsad utsträckning används även dörrlarm och rörelselarm.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110162:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster