107422-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Isoleringsmontör
Referensnummer: Af-2021/0079 6479
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av Isoleringsmontör, diarienummer Af-2021/0079 6479. Utbildningen är förlagd till två (2) geografiska leveransområden.
Kontraktsföremålet
Kontraktsföremålet som efterfrågas är utbildning till yrket Isoleringsmontör.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda senast: 2022-03-29 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80530000 Yrkesutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningen är förlagd till två (2) geografiska leveransområden. Upphandlingen består av en (1) generell upphandlingsdel som ska besvaras av alla anbudsgivare. Därutöver finns det två (2) specifika upphandlingsdelar där anbudsgivaren är fri att lägga anbud på en eller båda delarna. Varje specifik upphandlingsdel skall uppfattas som en egen upphandling och anbuden kommer att utvärderas var för sig för respektive specifik upphandlingsdel.
Arbetsmarknadsutbildning är en kortare yrkesutbildning riktad mot ett specifikt yrke. Syftet är att underlätta för arbetsgivare att hitta arbetskraft och öka arbetssökandes möjligheter att få ett arbete. Utbildningarna anpassas utifrån aktuell efterfrågan på arbetsmarknaden samt lokala behov och förutsättningar.
Bakgrund
Utifrån erfarenheter och analys av tidigare avtal samt en behovsanalys genomförd i dialog med Arbetsförmedlingens regioner, nuvarande leverantör och branschorganisationer så är bedömningen att behovet kvarstår gällande att utbilda isoleringsmontörer.
Gymnasieskolan VVS- och fastighetsprogram tillhandahåller en utbildning som skulle kunna lösa behovet men få elever väljer denna inriktning.
För att tillgodose behovet på arbetsmarknaden gällande isoleringsmontörer beslutas att en upphandling av arbetsmarknadsutbildning ska ske. Utbildningen är nationell och har tidigare varit geografiskt placerad i Gävle men utifrån ny analys efterfrågas nu utbildningen i Arbetsförmedlingens Region Syd.
Ramavtalstid och optioner
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 4 år. Ramavtalet träder i kraft den dag som beslutas i samband med att avtalet undertecknas av båda parter. Preliminär första avtalsperiod är från och med 2022-08-01 till och med 2023-07-31. Om avtalsstart blir senarelagd i enskilda leveransområden, på grund av omständigheter som inte beror på Arbetsförmedlingen, förbehåller sig Arbetsförmedlingen rätten att korta den inledande avtalsperioden för att tidsmässigt fasa ihop samtliga leveransområdens avtal. Arbetsförmedlingen äger rätt, men är inte skyldig, att sedan förlänga ramavtalet tre (3) gånger med upp till tolv (12) månader per gång, och med oförändrade avtalsvillkor. Om rätten till förlängning avses att nyttjas meddelar Arbetsförmedlingen leverantören skriftligt senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum.