107425-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Ortopediska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopediska implantat, proteser samt bencement
Referensnummer: VF2017-0047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183100 Ortopediska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ortopediska implantat.
Höftproteser, knäproteser och bencement.
Upphandlingen.
Upphandlingens referensnummer och benämning är:
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Höftproteser.
Knäproteser.
Bencement.
Varje produktgrupp består av flera undergrupper (typoperationer), se kravspecifikationen.
Utvärdering kommer att göras per undergrupp och flera leverantörer kommer att antas per undergrupp.
Upphandlingens totala värde för 12 månader uppskattas till:100 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod.
Avtalets beräknade startdatum:
Avtalets beräknade slutdatum:
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till st förlängningsoptioner à månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33183200 Ortopediska proteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen