107439-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Byggnation av vattenreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Norrvattens framtida vattenproduktionsanläggning (NFVP) - Samverkansentreprenad
Referensnummer: NFVP-036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrvattens vattenverk på Görväln i Järfälla planerar att bygga ett kompletterande vattenverk. Entreprenaden kommer att utföras som utförandeentreprenad enligt AB 04 i samverkan.
Upphandlingen genomförs i enlighet med lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna genom ett förhandlat förfarande med föregående annonsering. Tilldelning kan komma att ske utan att förhandling genomförs.
Upphandlingen omfattas därutöver av bestämmelser i Säkerhetsskyddslagen (2018:585).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42912330 Vattenreningsutrustning, 44161200 Huvudvattenledningar, 44162500 Rörledningar för dricksvatten, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen