107608-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster i Alingsås kommun
Referensnummer: 2022.567 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar löpande behov av lås och låssystem med succesiva
avrop för beställarnas fastigheter i hela Alingsås kommun. Uppdragen omfattar installationer,
reparationer och service av lås, låssystem, nycklar och andra relaterade tjänster på de befintliga
låssystem som inom beställarnas organisationer, så som uppdatering av låsscheman, utlämning av
nycklar, låsöppning, reparationer av dörrar, portar och partier m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen