107622-2021 - KonkurrensutsättningSverige-HÖGANÄS: Vuxen- och annan undervisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning
Referensnummer: KS/2021/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vuxenutbildning i form av sfi, komvux på grundläggande nivå samt komvux på gymnasial nivå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Höganäs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Vuxenutbildning.
Upphandlingen avser vuxenutbildning inom skolformerna:
Komvux i svenska för invandrare (sfi)
Komvux på grundläggande nivå
Komvux på gymnasial nivå
Avtal avses tecknas med en (1) leverantör för hela upphandlingens omfattning.
Upphandlingens värde uppskattas till ca 8 MSEK per år. Någon garanti för angiven volym kan dock inte lämnas, då omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Upphandlingens takvärde uppgår till 45 MSEK. Om avtalets omsättning når upp till eller överskrider takvärdet har Höganäs kommun rätt att säga upp ramavtalet med omedelbar verkan.
Antal elever som avses undervisas inom ramen för denna upphandling kan komma att variera under avtalstiden, men som riktvärden ges 2020 års antal elever fördelat på de tre olika skolformerna som omfattas:
Skolform
Antal elever 2020
250
135*
560
*varav hälften på distans
Hur poängen för de vanligaste kurserna fördelas kan också komma att variera, men som riktvärden ges 2020 års fördelning nedan. Kommunen ser en minskning av antalet sfi-elever och en ökning av distanselever på gymnasial nivå, vilket sannolikt kan kopplas till rådande pandemi.
Fördelning 2020:Totalt antal poäng gymnasiala kurser distans/handledning: 90 000 poäng
Kurs
Antal poäng
Svenska 1-3 samt SvA 1-3
14 000
Ma 1-5
11 000
Eng 5-7
7 500
Nk
4 300