107727-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - Murning & Plattsättning
Referensnummer: 056/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal gällande Murning & Plattsättning - Löpande service, underhåll och mindre entreprenader. Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262522 Murning, 45410000 Stuckarbeten, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45431200 Montering av väggplattor, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal gällande servicearbeten och mindre entreprenader inom murning och plattsättning. Arbetena utförs ofta i lokaler och fastigheter med pågående verksamhet. Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Avrop
Uppdrag avropas enligt rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning (FKU).
Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann: 1 SEK - 500 000 SEK
Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann: 500 001 SEK - 2 500 000 SEK
För uppdrag överstigande 2 500 000 SEK SEK har beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.
Delområden
Denna upphandling omfattar två (2) delområden, för vilka anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på det ena eller på båda delområdena:
Delområde A - Murning. Detta delområde omfattar murning och putsning, reparationsmurning och tillhörande arbeten såsom rivning, tätning, fogning m.m.
Delområde B - Plattsättning. Detta delområde omfattar sättning av kakel, klinker, sten och tillhörande arbeten såsom rivning, spackling, tätskikt, fogning m.m.
Uppskattad volym
De nedan angivna beställningsvolymerna innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade beställningsvolym (affärsvärde), och omfattar båda delområdena.
Affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till 56 000 000 SEK. Den uppskattade fördelningen mellan delområdena är 42 000 000 SEK för delområde A - murning och 14 000 000 SEK för delområde B - plattsättning.
Observera att affärsvärdet endast är ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 67 000 000 SEK, fördelat på delområde A 50 000 000 SEK och delområde B 17 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Inköp och upphandling rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.