10776-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av värme, ventilation och luftkonditionering – Ventilationsarbeten inklusive OVK
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVentilationsarbeten inklusive OVK
BeskrivningUpphandlingen avser att teckna avtal med fyra (4) leverantörer/entreprenörer för att utföra OVK-besiktningar, servicearbeten och mindre serviceentreprenader i kommunens och övriga ingående parters fastigheter. I avtalet ingår även projekteringstjänster. Med OVK-besiktningar avses lagstadgade besiktningar av ventilationsanläggningar.Med servicearbeten menas OVK-åtgärder, service och reparationer samt mindre installationer och mindre anpassningar av befintliga ventilationsanläggningar. Med mindre serviceentreprenader avses utbyten av delar eller hela ventilationsanläggningar. Avtalet avser löpande beställningar under avtalsperioden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84030:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45331210 Installation av ventilation, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation